menu

Staff and Governors

 

Governor List

Mr Chris J Robinson MA (Chairman)

Writer & Historian

Mr David R Woodgate BSc MBA (Vice-Chairman)    

Finance & Banking

Dr Penelope Atkinson MBChB MRCGP Dip SEM       

Medical

Mr Timothy J Burke

Developer/Project Management

Mr Stuart Elford FCMI

Development Director

Mrs Rebecca Hattersley BA (Hons)

Business and Land Management

Professor David Huntley BA MA PhD

Academic

Mr Peter H Lowson FCA

Finance & Accounting

Mrs Alison Mills ACIS MCIPD

Human Resources

Mrs Clare Magill BSc Econ

Legal

Mr Ian Penrose

Architect and Business

Professor Peter Shears BA LL.B LL.M

Professor of Consumer Law and Policy

Mr Charlie P Thomson  BSc FCA

Accountant

Dr Susan Thorpe

Medical

 

HEADMASTER - Mr J P Standen BA Nottingham NPQH

DEPUTY HEAD - Mrs J Hayward MA Downing College Cambridge

ASSISTANT HEAD - Mr C Irish BSc Birmingham

 

TEACHING STAFF

Miss P J Anderson MA Emmanuel College Cambridge (Head of Classics)

Mrs J E Ashenbury BEd Reading

Miss N K Baker BA Exeter MA Exeter (Head of History)

Miss M Becker Diplom-Ingenieur, University of Applied Sciences, Berlin (Head of German)

Mr M Bennett BA Exeter

Miss A C Blunden BA Exeter

Mr K C Boots BA Wales MEd Exeter AMBDA

Mrs P M Brockbank Cert Ed (Head of EAL)

Dr J L Burns BSc Oxford Brookes DPhil Oxford

Mr M Byrne BSc Loughborough (Director of Cricket)

Mr A R Carr MA St Andrews (Head of Sixth Form & MFL Faculty)

Mr R Chapman BEd College of St Mark & St John

Mrs A-L Chubb BA Wolverhampton

Mrs L E S Clark BA Open

Mrs R L Connor BA Nottingham

Miss S Currie BA Stirling (Head of English)

Mr R L Edwards BA University of Wales (Director of Rugby)

Mrs N E Glasgow BA Aberystwyth

Mr J P Gregory BA Birmingham (Head of Economics & Business Studies)

Dr A Green BA Exeter

Mrs A E Green BSc Nottingham

Mr D Green BA Dartington College of Arts (Head of Music & Performing Arts)

P J Grey BSc Open AMInstP (Head of Academic Progress & Monitoring)

Mr C J Hambly BSc Manchester (Head of Chemistry)

Mr D R Hawken PGdip, BMus (Hons), PGCE, dipABRSM Royal Welsh College of Music and Drama (Head of Year 10)

Dr A Hawker BSc Plymouth PhD

Ms J Herod BA Nottingham, MSc East London (Head of SEN / Educational Psychologist)

Mrs C Herroro-Shaw BA Middlesex

Miss N S L Husband BA Queen Margaret

Mr D A Jones BSc Birmingham (Head of Mathematics)

Dr S Jordan PhD Dundee (Head of Biology)

Mrs N Lilley BA Nottingham Trent

Mr G J Llewellyn-Rees BEng Brunel, MEng Heriot Watt, MBA Imperial College

Mr A N Longden BSc Plymouth 

Mr D J Martin BA Warwick (Head of Religious Studies)

Mrs P M Martin BA Southampton

Dr A Miller BSc PhD Bristol CChem MRSC CPhys MinstP (Head of Computer Science)

Mr P M Mutlow BA Durham (Director of Sport)

Mr C G Nicol Duncan of Jordanstone College of Art, Diploma (Head of Art)

Dr A Norris BSc Liverpool PhD

Miss L M Odendaal BA Stellenbosch

Mrs H J Owen BA College of St Mark & St John

Mrs N Paice BA College of St Mark & St John (Head of Geography)

Mr R G Palmer BA College of St Mark & St John (Head of Year 7)

Mrs M Paton Maitrise d’Anglais, Université de Bretagne Occidentale

Mr R J Prichard MA London

Mr D P Prideaux BSc Bristol

Mr P J Randall BA Oxford Brookes (Head of French & Spanish)

Miss L M Russo MSci Imperial College

Mrs A Savage BSc Exeter (Head of Psychology)

Miss C P Sherratt BSc Plymouth 

Mrs T K Shields MSc Leeds

Mrs L E Smith BSc Exeter

Mrs S Sullivan BA Glasgow School of Art

Mr A G Summons BSc MSc Exeter (Head of Year 9)

Dr C Taylor BSc Bath, PhD Bath

Mr M P Tippetts BA Exeter (Head of Boarding)

Mrs Z P Thurston BSc Exeter

Miss E D Tremaine BEd De Montfort (Head of PE)

Miss F Venon Licence D’Anglais Universitie de St Etienne Maitrise

Mr M P Wesley BSc Nottingham Trent (Head of Design Technology)

Mrs V J Willden BA Plymouth 

Miss E Williams BA Greenwich

Mrs E Wright BA University College London

Mr R P Wilson BEng University College London

 

SUPPORT STAFF

Mrs S Addyman (School Counsellor & Boarding Assistant)

Mrs M Adlington (School Shop Manager)

Mr R Armayan (Assistant Director of Swimming)

Mrs L Aubrey-Fletcher (Registrar)

Mr J Barton (Maintenance)

Mr S Beal (Sports Hall Assistant)

Miss H Beard (Fees Ledger Clerk)

Mr M Bell (Assistant Director of Swimming)

Mr P Bennett (Gardener)

Mr T Bennett (Gardener)

Mr N Bishop (Operations Director)

Mr C Bryant (Maintenance Manager)

Mrs N Byrne (House Parent – Mannamead House)

Mr C Chilcott (OED Assistant)

Mrs K Clarke (Deputy Head’s Assistant)

Mrs C Clemants (Swimming Coach)

Mr M Cooke (Night Porter)

Mrs C Cox (Evening House Parent – Captain's House)

Miss B Davey (Boarding Assistant)

Miss K Dent (Netball Coach)

Miss H Duff (Assistant Exams Officer)

Ms K Dunford (Catering Manager)

Mrs N Farley (Receptionist)

Miss L Fisher (PR & Marketing Executive)

Mrs A Floyd (Administrative Assistant)

Mrs E Ford (Bag Store Manager)

Mr N Ford (Porter)

Mr J Friendship BSc MBA (Communications Director)

Mr R Gayton (Head Porter)

Mrs R Gilbert (Chemistry Technician)

Mr C Gilbery (Sports Hall Assistant)

Mr K Hall (Sports Hall Manager)

Mr M Hands (Curriculum Systems Manager)

Mrs F Harvey (Assistant Registrar)

Mrs R Harvey (Exams Officer)

Mr J W Hocking (DT Technician)

Mrs E Holden (Biology Technician)

Mr P Hughes (Maintenance)

Mr M Janca (Director of Modern Pentathlon)

Mr T Jordan (Boarding Assistant)

Mrs S Lambie (Headmaster’s PA)

Mrs N Lane (School Nurse)

Mrs R May (Art Technician)

Ms E Lynas (School Nurse)

Miss K Menday (Payroll)

Miss A Millyard (Boarding Assistant)

Mr J Moate (IT & Systems Manager)

Mrs W Morris (School Secretary)

Miss C Osideko (Boarding Assistant)

Mrs S Quinn (House Parent – Captain's House)

Mr O Rees (OED Manager)

Mr J Rudd (Director of Swimming)

Mrs T Rudd (Director of Swimming’s Assistant)

Mr J Searle (Physics Technician)

Mrs N Shaw (Domestic Services Manager)

Mr G Smith (Porter)

Mrs N Smith (Librarian)

Mr M Stacey (House Parent – Captain's House)

Mr M Sumner (Reprographics)

Mrs J Squire (Day Matron – Captain's House)

Mr R Thompson (Maintenance)

Mr J Thorburn (Night Porter)

Mrs M Tippetts (Assistant Head of Boarding)

Mr D Waddingham (Strength & Conditioning Coach)

Miss V Walls (Accounts Administrator)

Miss A Wellington (SIMS Secretary)

Mr L Whear (Sports Hall Assistant)

Mrs S Wills (Finance Director)

back to top