menu

Prep Staff

Teaching Staff:

Name

Position

Christopher Gatherer

Headmaster / Drama & PHSE – Rec, Y5 & Y6

Sally Raymond-Jones

Deputy Head / SENCO – Y 1 upwards / French – Y3 & 5 / Study skills Years 5&6,  Geography – Y6

Jo Newnham

Director of Studies / Maths teacher– Years 5 & 6

Kaye Wills

Head of EYFS / Year 1 teacher

Emma Bales

Year 3 teacher

Francis Baylis

IT teacher / co-ordinator– Years 3,4,5 &6

Charlotte Brodie

Year 3 teacher

Peter Brooke-Houghton

English & Maths – Y5 / Sports Y5 & 6

Pippa de Jager

Assistant SENCo - Y1 upwards

Ghislaine de Lavenere

French teacher– Y4 & Y6

Stacey Dutta

Pre-School teacher / Art - Juniors

Nicky Freeman

Year 4 teacher

Chrissie Haffenden

Art – Years 3,4,5 &6 / DT teacher – Years 4 & 5 / Games

Fiona McWilliam

Reception Teacher

Joanne Manuel

Year 1 Teacher

Lindsay Murphy

English teacher – Years 5 & 6

Richard Palmer (Senior School teacher)

DT teacher – Y6

Christopher Paull

Year 4 teacher

Ann Pigott

Year 2 teacher

Abi Potter (Hemming)

English – Y6 / Spanish – Years 5 & 6

Peter Raymond-Jones

Science - Years 5 & 6 / Geography Y5

Jacqui Smith

Year 1 teacher

Elizabeth Soper

PE – all years

Christine Spence

History – Y5 & 6 / FT teacher – Y4, 5 & 6 / RE –  Y 5 & 6

Robin Stubbs

Music – all years

Paul Underwood

Head of Boys Sport – all years

 

Support Staff:

 

Name

Position

Ms J Learmouth

Headmaster’s Secretary & Registrar

Mrs P Wilton

School Administrator and Compliance Officer

Miss N Warne

Resources/Reprographics Secretary/

Junior Aftercare

Mrs T Percival

Morning Receptionist

Mrs C Cox

Afternoon Receptionist

Mr J Moate

IT & Systems Manager

Mr M Packham

Maintenance Manager

Mr K Tonkiss

Driver/Maintenance

Mr M Frampton

Grounds/Maintenance

Mr M O’Hagan

Grounds/Maintenance

Mr P Bennet

Gardener

Mr R Soper

Groundsman

Lynda Braund

Classroom Assistant – Years 1, 2 & 3

Kim Greenway

Classroom Assistant – Years 1,2 & 3

Danielle Magill

Teaching Assistant - Year 2

Pauline Mullaney

Teaching Assistant - Pre-School

Maria (Mila) Kos da Rocha

Classroom Assistant Pre-School –  Year 1

Kerry Stott

Classroom Assistant - Reception

Teresa Stubbs

Classroom Assistant Years 4, 5 & 6

Helen Willoughby

Classroom Assistant –Pre-School / Aftercare Assistant

Pat Yeomans

Aftercare – all years

Angsana Brodie

Mealtime Assistant / Classroom Assistant – Pre-School & Years 1 & 2 / Aftercare Assistant

Karin Broekhoven –de Klerk

Mealtime Assistant

Madara Daukste

Mealtime Assistant

Tracey O’Flynn

Mealtime Assistant

Byuk Hee (Hiya) Bouverie

Mealtime Assistant

Sharon Ward

Mealtime Assistant

back to top
loader